"КРОК У ROCK"


Офіційний сайт журналу "Крок у Рок"

Із глибин похмурості й меланхолії…

1

В безупинному конвеєрі світу музики доволі легко заблукати. Десятки, а то й сотні різних жанрів, стилів, напрямків рок-музики зводять з розуму мільйони людей на планеті. Дослідити кожен з них – мрія багатьох істинних любителів року, та чи вистачило б особисто Вам терпіння та часу, щоб дізнатися про кожну гілочку цього дерева трішки більше, ніж відомо вже? Хотіли б познайомитися з Його Високістю Роком?

Якщо Ваша відповідь «так», тоді зайшли куди треба. Звичайно, логічніше було б слідувати правилам та піти по списку в алфавітному порядку, але, як на мене, деякі правила створені тільки для того, щоб їх порушувати, і це саме той випадок, тому пропоную вам розпочати цикл розповідей про напрямки рок-музики та поговорити про Gothic Rock та Gothic Metal. Яка між ними різниця? Саме це ми сьогодні й постараємося зрозуміти.

Gothic Rock – музичний жанр, який почав виділятися в сфері пост-панку десь в середині 70-х років. Так, ви прочитали правильно. Так, йому не десять-п’ятнадцять років. І цілком можливо, що ще ваші батьки шукали способи (інколи навіть не дуже законні в СРСР) насолодитися музикою подібного стилю, а тепер скромно замовчують про це. І ось на початку 80-х він стає окремою течією, для якої характерні похмурі теми та інтелектуальні напрямки, які більше відомі нам з курсу літератури та живопису – романтизм та нігілізм. До того ж існує хибна думка, що спочатку з’явилися готи, а вже потім вони створили власний стиль музики. Всі, хто так вважав, змушена вас засмутити, бо все з точністю навпаки: саме Gothic Rock став основою для готичної субкультури.

Достеменно визначити неможливо навіть те, коли було вперше вжито термін «Gothic Rock». Ставити якісь конкретні рамки в цьому питанні – все одно, що говорити про конкретний день появи людини. Прийнято вважати, що вперше його вжив в 1978 році ведучий на BBC для того, щоб охарактеризувати музику Joy Division, а після цього його використав журналіст відомого видавництва New Musical Express в процесі описання синглу гурту Bauhaus «Bela Lugosi’s Dead».

Отож, з 1978-79 року починає з’являтися все більше гуртів, працюючих саме в цьому жанрі. Найяскравішими з них стали Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, Danse Society, Play Dead, The Sisters of Mercy та багато інших. Десь у 1980-1983-х роках зі сторони преси посилилася увага до готичної субкультури, назва якої остаточно закріпилася після посилання на «Орди Готів» в журналі Zig Zag в жовтні 1983 року.

З тих пір було ще дві хвилі становлення Gothic Rock як самостійного жанру, і кожен гурт який в ньому працював безперечно вносив власні доповнення та поправки в звучання.

Власне Gothic Metal можна було б назвати нащадком Gothic Rock, адже як самостійний жанр виник приблизно на десять років пізніше і поєднав в собі найкращі якості декількох течій: похмурість дум-металу, екстремальний вокал (але не завжди) дет-металу, художню красу готік-року.
Характерною особливістю стали соло-партії акустичних інструментів на кшталт скрипки, віолончелі, а в деяких випадках ще й акустичної гітари. А ще незвичним є використання семплів птахів, звуки церковних дзвонів, дощу, вітру.
Що стосується тематики, то не дивно, що гурти, працюючі в цьому жанрі звертаються до тем містики, романтики жахів, таємничості стародавнього світу, а також самотності, втраченого або нерозділеного кохання та краси ночі. А власне звучання є своєрідними мотивами дум-металу. До того ж заключною ізюминкою жанру стало використання жіночого вокалу, зокрема академічного співу, що започаткували Theatre of Tragedy, а згодом використовували Epica, After Forever та багато інших гуртів, зокрема українських – Холодне Сонце, Crimson Sky, Grimfaith, Полинове Поле тощо.
Можна ще довго дискутувати на цю тему, але все ж на конкретному прикладі зрозуміти буде набагато легше, тому вмикаймо когось із наведених прикладів, або ж знаходимо власних представників та порівнюймо звучання та тематику.

Автор: Оксана Домашина