"КРОК У ROCK"


Офіційний сайт журналу "Крок у Рок"

Чому вуличні музиканти не досягають успіху?

1

Музика – чи не найпопулярніше захоплення сучасної молоді. У ній немає обмежень ні моральних, ні гендерних, ні територіальних. Перш за все, вона в душі. Ось чому музична справа так притягує амбітних молодих людей. Чимало таких Ви можете зустріти на головних вулицях Вашого міста. Талановиті, веселі та завзяті хлопці та дівчата, що з кожною нотою планують своє життя, мрія за мрією створюють собі успішну кар’єру музиканта.

Але, на жаль, більша частина вуличних музик так і залишаються лише в пам’яті перехожих, так і не досягувши омріяних висот. Вони залишаються численними «мрійниками з гітарою на вулиці Х». На питання: «Чому ж так стається?», можна знайти чимало відповідей та причин. Я вирішила розписати п’ятірку основних.

№1 Непрофесійність як вирок

Чимало гуртів, які несуть своє мистецтво, граючи і співаючи на вулицях, є аматорськими до мозку кісток. Їм не вистачає досвіду та конструктивної критики професіоналів. Одні ледь знайомі з музичною школою, інші – самоучки, але як перші, так і другі зазвичай керуються власне своїм бажанням поспівати чи побринькати на гітарі, забуваючи про слухачів. І нерідко трапляться, що, почувши критику зі сторони перехожих, музикант втрачає бажання грати. Таке глибоке розчарування і небажання вдосконалюватися спричиняє властива всім дитяча наївність. Так, саме вона. Та, що сказала хлопчаку з гітарою, що варто вийти на вулицю та зіграти кілька акордів – і весь світ впаде до твоїх ніг. Але ж не все так просто!

2

Нестачу досвіду вдало компенсують титанічними зусиллями над собою і працею. Саме старання і час роблять митця кращим, а не хвилинні амбіції, котрі тільки засліплюють шлях до нових вершин.

№ 2 Відсутність стилю

«Мода проходить, а стиль залишається», – знамениті слова Коко Шанель. Ні, вона говорила не про музику, але актуальність цих слів невичерпна. Те саме з молодими виконавцями, яких ми зустрічаємо по дорозі в кіно або «на каву» з подругою. Часто їм не вистачає стилю, як зовнішнього, так і музичного. Повз сірого та одноманітного виконавця ми пройдемо, навіть не повернувши голову, бо не буде того, що б привернуло нашу увагу.

3

Набагато приємніше витратити кілька хвилин прогулянки, щоб послухати щось унікальне. Ті ж старі, всім відомі пісні, але в особливій варіації чи особливому виконанні, або зі специфічним вокалом. Артист, який бажає залишити слід в серцях слухачів, мусить робити все, щоб у жодному випадку ніхто не посмів сказати сказати: «А він такий самий, як…» Талант дає лише 10% успіху, а ось власний стиль – не менше 50%.

№3 Де ж оригінальні пісні?

Відсутність власних творів – це проблема майже всіх вуличних музикантів. Можливо, в них є невпевненість і страх щодо створення оригінальних пісень, а може, просто лінь? Якою б не була причина, але сам факт є доволі гнітючим. Бо якщо музикант вважає, що він заслуговує популярності, то має здобувати її своїм продуктом, а не скопійованим. Прогулюючись ввечері вулицями, можна почути чи не ідентичне одне одному виконання треків таких відомих груп як «Брати Гадюкіни» , «Океан Ельзи», «Бумбокс», «5’NIZZA», «Сплін» та інші.

6

Звичайно, ніхто не в праві диктувати музиканту репертуар, який він мусить грати. Але чого варта копія поряд з оригіналом? Моя особиста порада: не сумнівайтеся в собі. Пишіть власні пісні та презентуйте їх людям. Перевірене – чудове, але невідоме може виявитися ще кращим.

№4 Грошей, як завжди, нема…

Гроші. Як завжди, все впирається в гроші. Вони є рушійною силою і лакмусовим папірцем на терпіння в сучасному світі. Без потрібної кількості купюр не буде ні реклами, ні піару, ні запису в студії, а про альбом взагалі можна забути. Так, без фінансів немає розкрутки, на жаль, це жорстока правда. А спонсори з широкими душами і товстими гаманцями на дорогах не валяються. Хоча може й добре, що не валяються, бо які це тоді спонсори?!5

Ось тут наші мрійники й зустрічаються з черговим ляпасом реальності. Для того, щоб вибратися з панцира вуличних музик і просунутися на кільки сходинок вище, молодих людей чекає випробування їхньої витримки, нервів та бажання.

7

(Satori Band)

Здобування грошей власними силами для спільної справи. Нерідко саме на цьому етапі стає ясно, хто є хто: для кого заняття музикою – дитячі забавки, а для кого – сенс життя, за який він готовий боротися. Таким чином у грі залишається сильніший. Інші ж продовжують награвати знайомий мотив за наступним поворотом або зовсім залишають музику в минулому.

№5 Служіння серцю та мистецтву

Успіх – це відносна річ. Популярність і визнання – зовсім різні поняття. Як одне, так і друге, зазвичай, не є метою тих відчайдушних музикантів та вокалістів, що виходять на вулиці, щоб просто підняти Вам настрій хорошою музикою. Так, саме Вам, коли ви ввечері повертаєтеся додому з роботи чи навчання, виснажені та розчавлені буденністю. Кілька нот і приємний вокал можуть кардинально змінити Ваш стан.

8

(Графічні Ліли і Курт)

Деякі з таких вуличних митців стають символами міста, їх згадують поміж друзями, знімають на телефон. Але навіть такої невеличкої популярності вони все одно не визнають. Скромність? Покликання.
Спеціально для «Крок у рок» щодо цього питання вдало висловився Сергій Мартинюк, вокаліст українського гурту «ФІОЛЕТ»: «Мені видається, що вуличні музиканти – це якесь осібне явище, котре лежить поза межами теми кавер-бендів. Це своєрідна філософія. Деякі з тих, з ким я спілкувався з числа вуличних музикантів, якщо вірити їх словам, більшого в плані самореалізації і не потребують. Вони сміливці-відчайдухи. А ще романтики і нонконформісти».

Я вважаю, що це справді так. Ці душевні й теплі молоді люди не біжать за нагородами у сфері музики, вони її щиро люблять, тому і грають. Їм важливо знати, що цей час з хорошими друзями не згаяно намарно, що люди зупиняються, щоб послухати їх, що їх губи ворушаться, тихо підспівуючи, що їх голос може пробирати слухачів до самого серця.

І цього справді достатньо.

Автор: Христина Мельник