Панк, як мистецтво.

0

Що приходить в голову звичайному меломану, коли він чує слово “Панк”. В першу чергу музика та люди з ірокезами. Та мало хто знає, що окрім музики панк породив цілу мистецьку гілку. Тут і поезія, і проза, і живопис,і навіть архітектура. І тому сьогоднішня тема “Панк, як мистецтво”. Поїхали!

Для початку трохи вікі-історії. Кажуть,що панк народився з Ramones, тобто у 1974-му році в Нью-Йорку. Трохи пізніше у Великій Британії з’явився Sex Pistols. Але це іде мова саме за музику. Панк у літературі з’явився на багато раніше, наприклад “Кулінарна книга анархіста” Вільяма Пауелла, яка вийшла у 1971-му році є книгою-протестом, та книгою-бунтом. В ній описано, як з підручних матеріалів зробити вибухівку, зброю, та наркотичні речовини. І хоч більшість рецептів були вигадані, та не несли жодної загрози, книгу заборонили у багатьох країнах. Автор хотів показати цим, роботу цензури у всій своїй красі. Не схоже на ідеологію панку? Або, якщо подивитись під правильним кутом, то книгу “Ловець у житі” Дж. Д. Селінджера теж можна назвати панк-літературою, адже книга в у відкритій формі вказує на проблеми тогочасної Америки ( а був тоді 1951рік) за що її теж заборонили у деяких штатах. Прикладів панк-ідей у літературі є безліч, і можна гортати і гортати сторінки минулого у пошуках. В кожному періоді буде твір в якому якщо не очевидна присутність сучасного панку, то хоча б невеличкі вкраплення цієї культури будуть знайдені.

1

Після вибуху який був спричинений тими ж Ramones та Sex Pistols, а разом з ними і іншими командами, панк-культура неймовірно активізувалась. З’явився панк-театр та панк-живопис. Проводились виставки митців. Найвідомішою з яких була ” Punk art “, яка відбулась в 1978р в Нью-Йорку. Окрім цього, панк намагались популяризувати. Почав видаватись журнал “Punk”. В якому були друковані маленькі оповідання та вірші в даному стилі, а також фото та живопис. Відомі імена того часу це: Марсія Рєзнік, Джимі де Сана (фотографи), Рут Матен, Том Оторнес (художники), Амос По (режисер).

1

Образотворче мистецтво в панк-стилі було шокуюче. Воно могло викликати відразу, чи навіть блювоту. Воно не мало моральних чи технічних обмежень. Малювали що хотіли і як хотіли. Тут були присутні і розчленоване тіло, і екскременти, і брудні смітники. Цим вони хотіли виразити весь бруд сучасного світу. Розуміли це не всі. І багато хто не витримував критику. Зараз панк-живопис не є таким впевненим, як тоді і здає свої позиції класичним стилям.

1

Але все ж найбільшого успіху у цьому стилі, якщо не брати до уваги музику, досягла література. Панк-література фактично стала стовбуром для пост-модернізма. Багато авторів стали справжніми класиками сучасної літератури. Якщо ви хоча б трішки читаєте, то маєте бути здивовані цими іменами в цьому списку. Наприклад, в ньому є Ірвінг Уелш, автор культових “На голці” та “Багно”. Обидва фільми було екранізовано. Або відомий за свій роман “Бійцівський клуб” Чак Паланік, екранізація якого входить в десятку найкращих фільмів всіх часів та народів. Та не потрібно забувати і про вітчизняних авторів. Найзнаковішою особою в цій течії є Сергій Жадан. Його творчість вся пронизана запахом панк-культури. Тут і анархізм, і урбанізація, і комуни, і брудна лайка, і звичайно головні герої, які так схожі класичних британських панків. Окрім цього Сергій ще займається музикою, і виступав на найбільших сценах України, таких як ЗахідФест.

Та він не єдиний вітчизняний панк-літератор. Варто згадати Карпу, Андруховича та Іздрика. Всі вони в книгах висловлюють своє ставлення до оточення без будь-яких обмежень. Вони наче Black Flag з пером, чи The Exploited з друкарською машинкою. Тому сподіваюсь, що українські панки, будуть не лише пиячити та трусити головою, а і читати. Тим паче, що в Україні є що читати для них.

Автор: Іван Філатов


Про Автора

Comments:

Коментарі відсутні

Українські корені світової музики

У цій статті я вам розповім про музикантів, відомих в Україні, проте їхній етнічний зв’язок з Україною залишається для багатьох таємницею. Звичайно, ніхто не “робить” ...